Voorkeursrecht ook opgelegd op Fase 2 Rijnpark
De gemeente Arnhem heeft dinsdag 4 november het voorkeursrecht opgelegd op Fase 2 van Rijnpark. Daarnaast heeft de gemeente het voorkeursrecht op Fase 1 voor drie jaar verlengd. Met het opleggen van het voorkeursrecht wil de gemeente speculanten de pas afsnijden.
Door de maatregelen van de gemeente ligt het voorkeursrecht vanaf nu op héél Rijnpark. Het gebied loopt van de Van Oldenbarneveldtstraat tot aan de Dr. Lelyweg en van de Westervoortsedijk tot aan de Broekstraat. Het voorkeursrecht is dus ook opgelegd op het spooremplacement.
Het opleggen van het voorkeursrecht is nog niet definitief. De gemeenteraad moet het opleggen van het voorkeursrecht nog bekrachtigen.
Het voorkeursrecht klinkt onschuldig genoeg: pandeigenaren die vanaf nu hun pand willen verkopen, moeten hun pand eerst aanbieden aan de gemeente. De gemeente zal het pand vervolgens voor een marktconforme prijs aankopen. De eigenaar is overigens niet verplicht te verkopen.
Het opleggen van het voorkeursrecht komt onverwacht. Er is nog altijd geen alternatieve locatie gevonden voor verplaatsing van het spooremplacement. Daardoor leek het erop dat de ontwikkeling van Fase 2 pas aan de orde zou zijn zodra er zicht was op uitplaatsing van het spoor. Maar het opleggen van het voorkeursrecht duidt erop dat de gemeente een versnelling wil toepassen om het hele gebied te ontwikkelen.
Die ontwikkeling is in lijn met een advies dat de gemeente een tijdje geleden ontving van de Commissie MER. Deze commissie heeft het milieueffectrapport (MER) voor Rijnpark bekeken en daarover advies uitgebracht.
Een van de adviezen is om te onderzoeken of het mogelijk is om bedrijven in Fase 2 eerder te verplaatsen.
“Na afronding van fase 1 kan er sprake zijn van een tijdelijke verslechtering van de milieusituatie voor nieuwe bewoners door effecten van geluidsoverlast door wegverkeer, industrie en bedrijven.”, aldus de commissie.
Het eerder verplaatsen van bedrijven is volgens de commissie een goede manier om de leefbaarheid voor de nieuwe bewoners van Rijnpark in Fase 1 te verbeteren.
Omgevingsprogramma
Samen met het uitbreiden van het voorkeursrecht, heeft het college van B&W een Omgevingsprogramma voor fase 1 vastgesteld. In dit programma worden de stedenbouwkundige kaders en uitgangspunten vastgesteld.
“De vaststelling van het omgevingsprogramma biedt duidelijkheid voor betrokken partijen, waaronder grondeigenaren, bedrijven en toekomstige ontwikkelaars”, aldus de gemeente.
Het is een conclusie waar StAB zich bij aansluit. Door de maatregel die de gemeente nu neemt, weten ondernemers en pandeigenaren nu beter waar zij aan toe zijn. StAB zal de ontwikkeling van Rijnpark positief kritisch blijven volgen.
Verschillende partijen hebben bezwaar gemaakt tegen het omgevingsprogramma dat B&W nu hebben vastgesteld. Zo heeft ProRail aangevoerd dat herbestemming van Rijnpark prematuur is omdat er geen alternatieve locatie voor het spoorwegemplacement gevonden is.
De provincie Gelderland wijst op het beleid voor werklocaties, waarin wordt gestreefd naar voldoende en passende werklocaties in Gelderland. Door expliciet ter verwijzen naar het compensatieplan komt de gemeente tegemoet aan dit bezwaar.
“Hiermee is geborgd dat de afspraken uit het compensatieplan leidend zijn voor de verdere uitwerking.”
Wethouder Nermina Kundic benadrukt dat zij bijzondere aandacht heeft voor de bedrijven die nu al in het gebied van Rijnpark zitten.
“Zij zorgen immers voor banen en leven in de stad. Het is soms een ingewikkelde puzzel, maar die leggen we graag samen.”
Inloopbijeenkomsten
Voor ondernemers op Rijnpark organiseert de gemeente Arnhem op maandag 10 november en donderdag 13 november tussen 15.00 uur en 20.30 uur inloopbijeenkomsten. Tijdens de inloopbijeenkomsten zijn medewerkers van de gemeente aanwezig om één op één vragen van ondernemers te beantwoorden. Er is geen plenair moment. Ondernemers kunnen gewoon binnen lopen.
De bijeenkomsten worden gehouden in het pand aan de Van Oldenbarneveldtstraat 113 in Rijnpark op de derde verdieping. Vooraf aanmelden is niet nodig.

