Gemeente over verontreiniging Rijnpark: “Er is geen reden om hier niet te gaan ontwikkelen”
Afgelopen week kwamen de resultaten van de Milieu Effect Rapportage (MER) voor Rijnpark naar buiten. Uit de MER blijkt dat vrijwel heel Rijnpark te maken heeft met ernstige bodemverontreiniging. In de grond zitten zware metalen en polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK). Zowel de PAK’s als de zware metalen zijn kankerverwekkend. Er is in het gebied ook het zeer giftige cyanide aangetroffen.
De ergste verontreiniging is gevonden op het voormalige locatie Billiton-terrein, maar ook onder bijvoorbeeld het spooremplacement is bodemverontreiniging aangetroffen.
De bodemverontreiniging is op zich geen verrassing, want veel was al bekend, maar het zit de gemeente behoorlijk dwars bij haar plannen om op korte termijn veel woningen te realiseren in Rijnpark. Voor woningbouw zijn de milieuregels veel strenger dan voor het huidige bedrijventerrein. In principe moet alle vervuiling de grond uit.
“Het gehele gebied opschonen, ophogen of afsluiten met verharding is niet realistisch of wenselijk”, concludeert Bureau Haskoning in de MER. Waarschijnlijk ontkomt de gemeente er niet aan om toch een groot deel van de vervuilde grond volledig te saneren. Vanwege de hoge extra kosten is dat niet wenselijk.
In de Gelderlander van woensdag 23 juli reageert de gemeente op de bevindingen uit de MER: “Er is geen reden om hier niet te gaan ontwikkelen”, stelt de gemeente.
Volgens de gemeente Arnhem is bouwen rondom de vervuiling mogelijk door de wijk slim te ontwerpen en het aantal ‘grondroeringen’ af te wegen tegen de risico’s en kosten.
Ook wil de gemeente onderzoeken of het plaatsen van folie om uitdamping te voorkomen een optie is. Of dat überhaupt is toegestaan is nog onzeker, zoals er rondom de vervuiling in Rijnpark nog altijd veel onzeker is. Maar de gemeente laat zich niet uit het veld slaan.
“De bodemverontreiniging maakt het ontwikkelen van Rijnpark complexer”, erkent de gemeente Arnhem in de Gelderlander. “De puzzel is niet eenvoudig, maar met de juiste kennis, samenwerking en afwegingen kunnen we deze puzzel leggen.”
De komende tijd gaat de gemeente extra aanvullend onderzoek doen om beter te weten waar de puzzelstukjes in de grond zitten, en welke gevolgen dat heeft voor de woningbouwplannen. De gemeente ontkent vooralsnog stellig dat de vervuiling gevolgen heeft voor de plannen van de gemeente met Rijnpark:
“Er is geen reden om nu te stellen dat de bodemverontreiniging tot vertraging gaat leiden.”